Bundesheer Bundesheer Hoheitszeichen

Instagram
flickr
YouTube
facebook-button
Bundesheer auf Twitter

General (ret.) Günther Greindl



Beiträge als Autor:

  1. 34th IPA Vienna Seminar (aus der Publikation Peace Operations in Africa)
  2. Blauhelme im Einsatz (aus der Publikation „Ich hatt‘ einen Kameraden ...“)
  3. Blue Helmet Forum Austria 2011 (aus der Publikation Blue Helmet Forum Austria 2011)
  4. Blue Helmet Forum Austria 2012, Humanitarian Assistance in Complex Emergencies (aus der Publikation Blue Helmet Forum Austria 2012)
  5. Closing Remarks (aus der Publikation Multilateral Cooperation in Peace Support Operations)
  6. Closing Remarks (aus der Publikation Peacekeeping Forces - Today and Tomorrow)
  7. The Multinational Stand-by High Readiness Brigade for United Nations Peacekeeping Operations (SHIRBRIG) (aus der Publikation Peacekeeping Forces - Today and Tomorrow)
  8. Title, Impressum, Contents, Wellcome Address by the Minister of Defence (aus der Publikation Multilateral Cooperation in Peace Support Operations)
  9. Wellcome Speech by the Chairman of the Austrian Blue Helmets Association (aus der Publikation Peacekeeping Forces - Today and Tomorrow)

Herausgegebene Publikationen (im Rahmen des BMLVS):

  1. Blue Helmet Forum Austria 2011 (1 Beitrag)
    International Disaster Relief Assistance - What Role for the Military?
  2. Blue Helmet Forum Austria 2012 (1 Beitrag)
    Humanitarian Assistance in Complex Emergencies - What Role for the Military?
  3. Multilateral Cooperation in Peace Support Operations (13 Beiträge)
    Challenges and Limitations

Lebenslauf

Chief Operations Officer with the United Nation Force in Cyprus (UNFICYP)and Commander of the Austrian Contingent from July 1977 until September 1978.

Chairman of the Austrian Blue Helmets Association

In April 1979 he joined the United Nations Disengagement and Observer Force (UNDOF) in DAMASCUS as Chief of Staff.

In December 1979 he was appointed Force Commander UNDOF. In March 1981 he took command of the United Nation Force in CYPRUS (UNFICYP).

In April 1991 he was appointed Chief-Military Observer of the United Nations IRAQ - KUWAIT Observation Mission (UNIKOM).

After returning in 1992 he was appointed Director General Policy and Security Cooperation in the Ministry of Defense, an assignment he held until July 2000.

In June 2000 he was appointed Austrian Military Representative to the European Union, Military Representative to NATO/EAPC and Military Delegate to WEU.

Eigentümer und Herausgeber: Bundesministerium für Landesverteidigung | Roßauer Lände 1, 1090 Wien
Impressum | Kontakt | Datenschutz